Formát RAW

Lepší digitální přístroje umožňují kromě možnosti ukládání snímků do formátu TIFF a JPG také fomát RAW. K čemu nám může být tento formát dobrý a jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Pokusím se Vám stručně vysvětlit o co jde.

Na začátku je potřeba trochu si osvěžit teorii respektive princip, na jakém pracují digitální přístroje viz. obrázek:
raw.gif

Snímaná scéna odráží světlo, které prochází skrz objektiv našeho digitálního fotoaparátu. Toto světlo, respektive jeho intenzita je zachycena na digitální snímací čip (CCD, CMOS, Foveon atd.)...zde se dopadající světlo mění na elektrickou energii. Teprve analogovo-digitální převodník přemění tyto elektrické signály na digitální záznam...tj. soustavu jedniček a nul.
V této chvíli máme k dispozici hrubý záznam s jedinou informací.....intenzitou světla jednotlivých buněk. Teprve v dalším kroku interní program fotoaparátu přiřadí příslušným bodům barvu, upraví kontrast, doostří atd. podle nastavení přístroje. Výsledný obraz pak uloží na paměťovou kartu.

A co s tímhle vším má společného formát RAW? Je to geniálně jednoduché, RAW jsou vlastně data uložená ihned po zpracování A/D převodníkem (obejdeme tak zpracování těchto dat vnitřním programem ve fotoaparátu). Jde tedy o surová data a způsob zpracování výsledného obrazu si řídíme až přímo v pořítači. Jde tedy o jakýsi digitální negativ. Protože ještě není vypočítaná ani barevná hloubka, zabírají výsledné fotografie asi o 2/3 menší prostor na kartě než formát TIFF.

Proč tedy používat RAW, jak můžeme výslednou fotografii ovlivnit až při samotném zpracování v PC a jaké jsou jeho výhody?
  1. Máme plnně pod kontrolou vyvážení bílé. Je lhostejno, s jakým nastavením bílé fotografujeme. Výsledné barevné podání si vybereme až při samotném zpracování.
  2. Můžeme nastavit saturaci, kontrast a doostření výsledného snímku.
  3. částečně lze upravit i konečnou expozici snímku v některých případech až v rozsahu asi ± 1,5EV.
  4. Výsledný objem dat je cca 1/3 nekomprimovaného formátu TIFF.
Co naopak RAW neumí a jaké jsou jeho nevýhody?
  1. Nezachráníte neostrost způsobenou roztřesením při delších časech.
  2. Neovlivníte dodatečně použitou clonu a s tím související hloubku ostrosti fotografie.
  3. Nezachráníte ani silnější přeexpozici nebo podexpozici snímků.....korekci expozice lze sice dodatečně nastavit, ale jen v určitém rozsahu.
  4. Ukládání snímků ve formátu RAW zabere delší čas než formát JPG a zabere i více místa na kartě.
  5. Pro zpracování a prohlížení snímků je třeba speciální program nebo Adobe Photoshop CS, který formát RAW umí zpracovat a prohlížet
Resumé
Formát RAW je ideální, pokud potřebujete fotografie v plné tj. nekomprimované kvalitě (alternativa k datově mnohem objemnějšímu TIFFu). Tím, že výsledný obraz vytváříte až v počítači, můžete si především nastavit ideální vyvážení bílé, což je bezesporu jedna z největších výhod tohoto formátu. Dále lze nastavit saturaci, kontrast, doostření fotografie atd. a dokonce lze i upravit některé optické vady objektivů. Musíte ale počítat s tím, že zpracování a prohlížení fotografií naopak zabere delší čas a je potřeba znát určité základy pro zpracování fotografií.
Naposledy změněno: středa, 20. února 2008, 20.26