Buněčná migrace má zásadní význam pro fyziologické procesy jako fertilizace, vývoj tkání a orgánů, imunitní reakce nebo hojení ran. Poruchy spojené s buněčnou migrací jsou příčinou řady patologických stavů, včetně invazivity a metastazování maligních nádorů. V tomto kurzu se studenti seznámí se způsoby, jakými se eukaryontní buňky pohybují. Získají také základní informace o signálních drahách, které buněčnou migraci řídí a o některých onemocněních souvisejících s poruchami migrace. V závěrečné části kurzu jsou zmíněny metody, kterými lze buněčnou migraci měřit in vitro.

Mezibuněčné komunikace a signalizace tvoří základní podmínku existence živých systémů a vytvářejí nutný předpoklad jejich homeostázy a dlouhodobého přežívání. Studium signálů, principů signalizací a typů odpovědí tvoří základ biomedicínských studií. Účelem tohoto kurzu je seznámit studenty s teoretickými základy těchto signalizací, jejími typy a konkrétními signálními dráhami spojenými s vybranými fyziologickými či patologickými situacemi.

Testování cytotoxicity prostřednictvím postupů a testů v modelech in vitro je dnes rozšířeným a standarním způsobem studia interakcí potenciálně škodlivých faktorů s živými systémy, které je využíváno jak pro experimentální účely, tak pro účely ryze praktické.  V tomto krátkém kurzu se student seznámí s teoretickým rámcem provádění testů cytototoxicity in vitro, jejími základními typy a využitím v souvislosti s uplatňováním principu 3R.