Citlivost (ISO)

Jmenovitá citlivost většiny snímačů se pohybuje okolo 100 ISO (ASA). Při této citlivosti světlocitlivé buňky snímače dokáží vygenerovat nejsilnější signál. Bohužel kromě vlastního signálu generuje snímač navíc digitální šum. Zjednodušeně platí:

čím vyšší signál a menší šum --> tím kvalitnější obrazová informace

Naopak při nízkém signálu/slabém světle vzniká více šumu a způsobuje jev nazývaný černé díry. Způsobují ztrátu obrazové informace a jako celek se nárůst šumu projevuje obdobně jako klasický film s vysokou citlivostí. Navíc klesá kontrast snímků a někdy se snižuje i hranové ostrost snímků.

U analogového přístroje na film se při nižší intenzitě světla jednoduše použije film s vyšší jmenovitou citlivostí např. ISO 800 - 3200. Toto samozřejmě u digitálního přístroje není možné, museli bychom vyměnit samotný snímací čip. Na řadu tak přichází elektronické navýšení citlivosti čipu. Bohužel umělé navýšení signálu vede k ještě většímu nárůstu digitálního šumu než při pouhém nedostatku světla. Některé moderní přístroje disponují funkcí redukce šumu, která při delších časech závěrky odstraňuje digitální šum. Nikdy jej však neodstraní úplně dokonale.

Ukázky šumu při různých citlivostech snímače:

ISO 100
ISO 400
ISO 1600
iso100.jpg
iso400.jpg
iso1600.jpg

Doporučení:
Fotografujte pokud možno na jmenovitou citlivost snímače (zpravidla je to nejnižší možná citlivost, ve většině případů ISO 100). Při nedostatku světla použijte raději stativ a delší čas závěrky se zapnutou funkcí redukce šumu. Až jako poslední možnost vybírejte vyšší citlivost, dochází k výraznému nárůstu digitálního šumu.

Naposledy změněno: středa, 20. února 2008, 20.33